В НАН України розробили низку "зелених" проектів утилізації відходів
flickr.com/cogdog

В НАН України розробили низку «зелених» проектів утилізації відходів

Вчені НАН України запропонували низку екологічних проектів утилізації твердих відходів. Розроблені технології в перспективі дають змогу переробляти сміття на енергію, а також утилізувати його, не завдаючи шкоди планеті. Про це повідомляє Main.in.ua з посиланням на Національний промисловий портал. 

Автори одного з проектів пропонують утилізувати відходи просто на місці звалища. Згідно з технологією, спочатку сміття сортують, відбирають метал, скло і пластик, після чого залишки збагачуються торфом або тирсою, підсушуються і брикетуються.

Зазначається, що технологію вже випробувано в лабораторних умовах, і вчені задоволені результатом. Її вже використовують на одному з підприємств НАН. Загальну суму інвестицій, необхідних для масового впровадження технології, вчені оцінили у 850 тис доларів, а доробка проекту обійдеться ще в 70 тис доларів. Як стверджують автори проекту, утилізація та переробка сміття одразу на місці звалища обходиться удвічі дешевше, ніж переробка відходів на заводах.

Ще одна розробка називається ОСДАР, це екологічно чиста технологія розкладання органіки з отриманням пального газу. Її автори пропонують використовувати для переробки органічних відходів енергію фотонів. Методика полягає в опроміненні сміття високоенергетичними фотонами (наприклад, лазером), що дозволяє розкладати відходи на окремі хімічні елементи: кисень, водень, вуглець, азот і т. д.

Отримані в такий спосіб гази можна використовувати в подальшому, зокрема, як паливо. Технологія ґрунтується на ідеї українського астрофізика Валерія Остапенка. Автори розробки зазначають, що методику також можна використовувати, зокрема, для очищення територій і акваторій, забруднених нафтою.

ОСДАР належить до ринку переробки відходів в енергію — WTE (Waste to energy). За різними оцінками, обсяг цього ринку становить від 10 до 30 млрд доларів, і він продовжує зростати. Більш ніж 90% глобального обігу відходів забезпечують станції, де сміття знищується термально, на переробку за допомогою екологічно чистих процесів припадає 10% ринку.

На даний момент проект шукає інвестиції для створення промислового прототипу, розширення команди та оренди лабораторії. Автори стверджують, що для запуску виробництва потрібно 250 тис доларів. Монетизувати розробку планують за рахунок продажу готових установок, так і завдяки продажу ліцензій. Очікується, що проект окупить вкладені кошти протягом 13 місяців з початку продажів.

Власні розробки у сфері утилізації відходів представили вчені Інституту мікробіології і вірусології НАН України. Одна з них – технологія швидкого зброджування екологічно небезпечних і змішаних харчових відходів з використанням мікроорганізмів. Спонтанне гниття таких відходів призводить до отруєння навколишнього середовища токсичними речовинами, а застосування мікробів дозволяє впродовж 2-3 тижнів зменшити масу сміття у 20-30 разів. Токсичні продукти при цьому не потраплятимуть у навколишнє середовище.

Для виготовлення і тестування одного діючого макета пілотної установки потрібно 200 тис доларів, а доопрацювання оцінюють у 100-200 тис. доларів. В умовах мегаполісу технологію зможуть використовувати муніципальні служби, готелі і ресторани.

Нагадаємо, згідно з результатами дослідження, проведеного Представництвом Фонду ім. Г. Бьолля в Україні, до 2050 року Україна може почати забезпечувати 91% своїх енергетичних потреб за рахунок відновлюваних джерел енергії.

Нещодавно ми повідомляли, що Миронівський хлібопродукт планує збудувати на Вінниччині біогазовий завод за кошти Європейського банку реконструкції та розвитку. Крім того, заступник міського голови Дніпра Микола Лисенко під час поїздки до Японії домовився про будівництво у Дніпрі сміттєпереробного заводу коштом японських інвесторів.