Нацбанк збільшив облікову ставку до 16% річних
Julia Berezovska/ Press office NBU

Нацбанк збільшив облікову ставку до 16% річних

Правління НБУ прийняло рішення підвищити облікову ставку з 14,5% до 16% річних. Про це повідомляє Main.in.uа з посиланням на офіційний сайт Національного банку України.

У Нацбанку пояснили, що більша жорстка монетарна політика регулятора має вплинути на зниження споживчої інфляції. Це в свою чергу дозволить повернути інфляційні показники в середині 2019 року у плановий діапазон.

Регулятор пояснив прискорення споживчої інфляції у 2017 році (13,7%) у порівнянні з 2016-м (12,4%) наступними факторами:

  • скороченням у 1-му півріччі 2017-го пропозиції деякої продовольчої продукції через несприятливі погодні умови;
  • нестабільною ситуацією у тваринництві;
  • ростом світових цін та зовнішнього попиту на українські харчові продукти, зокрема м’ясну та молочну продукцію;
  • збільшенням витрат на оплату праці;
  • стрімким відновленням споживчого попиту.

Також в НБУ вказують на посилені коливання курсу гривні наприкінці минулого року, різке підвищення пенсійних виплат, нерівномірне витрачання бюджетних коштів.

«Відповідно, посилився й фундаментальний інфляційний тиск, про що свідчить прискорення базової інфляції до 9,5% в грудні та високі інфляційні очікування», — зауважили в НБУ.

У Нацбанку сподіваються, що протягом 2018-2020 років інфляція буде поступово знижуватись. Попри це у 2018 році інфляція залишатиметься високою.

Одним із факторів, який сповільнить її ріст, регулятор називає подальшу співпрацю з Міжнародним валютним фондом.

«У разі відсутності суттєвих ознак зниження інфляційного тиску в найближчій перспективі, Національний банк може вдатися до подальшого підвищення облікової ставки для повернення інфляції до встановлених середньострокових цілей», — зазначили в прес-службі Нацбанку.

Облікова ставка НБУ – процентна ставка, що стягується Нацбанком при рефінансуванні комерційних банків. Це один з інструментів монетарної політики, за допомогою якого НБУ на грошово-кредитному ринку встановлює орієнтир щодо вартості залучених і розміщених грошових коштів на відповідний період.

Нагадаємо, що розмір облікової ставки у 14,5% було встановлено 15 грудня 2017 року.