Перший в Україні голландський аукціон заплановано на жовтень
facebook.com/mineconomdev

Перший в Україні голландський аукціон заплановано на жовтень

Перші торги за процедурою голландських аукціонів заплановано на середину жовтня, повідомило Міністерство економічного розвитку і торгівлі (МЕРТ) на своєму сайті.

Електронні майданчики, підключені до системи електронних торгів «ProZorro.Продажі», вже відзвітували про готовність розпочати торги за новим механізмом. Зараз тривають тестові процедури голландських аукціонів

Заступник Міністра економічного розвитку і торгівлі Максим Нефьодов розповів журналістам, що голландські аукціони створювались, у першу чергу, для продажу лотів, які не мають чітко визначеної вартості.

“Звісно, продавати предмети мистецтв або б/у автівки за допомогою голландських аукціонів теж можливо, але в цьому немає нагальної потреби. Є більш ефективні інструменти. Щоб продавати такі специфічні об’єкти застави, що є зараз у портфелі Фонду, наприклад, земельні ділянки без визначеної ціни або ж кредитні зобов’язання — «голландська модель» підходить ідеально. Запуск “голландців” — це імплементація однієї з концепцій відомого у світі економіста Роджера Маєрсона. Сподіваюсь, що поєднання його теоретичної бази та роботи Фонду разом із системою Prozorro.Продажі буде результативною”, — зазначив Максим Нефьодов.

Він зазначив, що запуск пілотного проекту з продажу активів неплатоспроможних банків через систему «ProZorro.Продажі » — це гарна інвестиційна можливість для представників бізнесу отримати активи, а для держави — реальний виклик запустити ще одну частину економіки.

«Ми зацікавлені в тому щоб ці активи працювали на користь, а не перетворились з часом на неліквідні голландські тюльпани, що нікому не потрібні”, — сказав Максим Нефьодов.

У свою чергу директор-розпорядник ФГВФО Костянтин Ворушилін зауважив, що запуск пілотного проекту з проведення голландських аукціонів – це новий етап еволюції система «ProZorro.Продажі».

“За рік роботи із системою ми досягли значних результатів, в першу чергу стосовно відкритості і доступності аукціонів. Тепер ми хочемо значно скоротити тривалість процедур по активах, які довго не продаються. У першу чергу, це стосується активів тих банків, за якими вже добігає кінця термін ліквідації”, — зазначив він.

Ворушилін підкреслив, що недобросовісні позичальники сьогодні використовують недосконалість судової системи та законодавчі шпаринки задля уникнення виплат. Проте голландські аукціони дозволяють пришвидшити процедури, отже ризики штучного затягування будуть зменшені до мінімуму.

Торги за голландською моделлю відбуватимуться протягом одного дня у три основні етапи.

Перший — автоматичне зниження ціни. Планують покроково, починаючи від старту аукціону, кожні 5 хвилин знижувати ціни. Всього таких кроків може бути до 80. Учасники знатимуть, у який час і на скільки знизиться ціна лоту. Якщо хтось з учасників достроково натисне кнопку “Придбати” до 16-00, аукціон зупиняється.

О 16-00 стартує другий етап аукціону: протягом 15 хвилин усі зареєстровані учасники зможуть зробити свої закриті пропозиції. Якщо ціна протягом аукціону була зафіксована одним з учасників, то закриті пропозиції мають бути дорожче за зафіксовану.

Третій і останній етап —  це раунд-пропозиція кращої ціни від того, хто першим зупинив торги. Таким чином той, хто натисне на копку “Придбати” першим, отримає конкурентну перевагу-бонус. На відміну від інших учасників він зможе ще раз підвищити свою ставку аби придбати актив у кінцевому підсумку.

“На торгах ніхто не знатиме про наявність і кількість зареєстрованих учасників. Якщо ставку зробить хоча б одна людина — вона і стане переможцем. Це такий інструмент психологічного тиску, який стимулює раніше зупиняти аукціон і підвищувати ціну під час подання закритих пропозицій”, — розповів керівник проектного офісу Prozorro.Продажі.

Зазначається, що за новою моделлю учасники можуть приєднуватися протягом самого аукціону. Організатори зазначають, що якісь рівні протягом торгів можуть бути більш цікавими для учасників. Тож головне внести заздалегідь гарантійний внесок, і потім вже приймати рішення про участь.

«Наразі проводяться тестові процедури голландських аукціонів, і перший реальний аукціон має відбутися в середині жовтня. Електронні майданчики, підключені до Prozorro.Продажі, вже відзвітували про технічну готовність розпочати торги за новою процедурою», — йдеться в повідомленні.

До проекту приєдналися найбільші українські компанії і банки, а також міські ради Вінниці, Краматорська, Маріуполя, Тернополя, Харкова та Львова.