Що змінить закон про валюту для українців

Що змінить закон про валюту для українців

У середу, 4 липня, Президент України Петро Порошенко підписав закон «Про валюту і валютні операції».

Це Порошенко зробив під час зустрічі з представниками бізнесу в Києві.

Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, та вводиться в дію через сім місяців перехідного періоду з дня набрання ним чинності.

Тобто, шість місяців перехідного періоду триватиме доопрацювання нормативно-правових актів Національного банку, після чого регулятор оприлюднить їх. А сам закон буде введено в дію через 30 днів після оприлюднення відповідних нормативно-правових актів.

Принцип дії закону — «дозволено все, що прямо не заборонене законом».

Головною відмінністю нового законопроекту є лібералізація валютних операцій в Україні. Майже будь-які валютні операції між резидентами і  нерезидентами в іноземній та національній валюті зможуть здійснюватися без обмежень.

Валютний контроль буде скасовано більш ніж для 40% операцій, реєстрації кредитів від нерезидентів та ліцензування інвестування за кордон. Тобто українці зможуть інвестувати за кордон без отримання індивідуальних валютних ліцензій, вистачить пройти стандартний контроль в банку.

Окрім цього будуть скасовані валютні обмеження для бізнесу. Це дозволить дозволить зняти зайвий валютний контроль з дрібних операцій як для населення, так і для бізнесу.

Експортерам та імпортерам продовжиться максимальний термін для розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів до більш ніж 180 днів.

Закон «Про валюту» стане єдиним законодавчим актом, що визначає порядок організації валютного регулювання та здійснення валютного нагляду в країні.

Як зазначали раніше в Нацбанку, ухвалення закону «Про валюті» сприятиме притоку прямих іноземних інвестицій в Україну. Документ, за словами заступника голови НБУ Олега Чурія, приведе законодавство до європейських норм.

«Ми йдемо до вільного руху капіталу, знімаємо багато обмежень, які сьогодні є неефективними і стримують приплив іноземних інвестицій. Думаю, це буде дуже позитивним фактором з точки зору припливу не тільки іноземних інвестицій, але і з точки зору і навіть внутрішніх інвестицій«, – відзначав Чурій.

 

Інфографіка: прес-служба НБУ
Інфографіка: прес-служба НБУ

Хоча в законі немає ніяких заборонних заходів, це не означає, що їх зовсім не буде. При необхідності Нацбанк самостійно зможе встановлювати обмеження, якщо побачить на валютному ринку ризики.

Наявність ризиків повинен підтвердити незалежний орган — Рада з фінансової стабільності.