Верховна Рада підтримала пенсійну реформу: що зміниться для українців

Верховна Рада підтримала пенсійну реформу: що зміниться для українців

Сьогодні, 3 жовтня, Верховна Рада ухвалила закон про пенсійну реформу, який вводить вимоги до мінімального страхового стажу для виходу на пенсію і передбачає підвищення пенсій 9 млн пенсіонерам на суму від 200 до 1000 грн із жовтня. Про це повідомляють на сайті ВР.

За ухвалення законопроекту №6614 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» проголосувало 288 депутатів при необхідному мінімумі у 226 голосів.

Закон передбачає введення автоматичної норми про щорічну індексацію пенсій для захисту від інфляції. Перерахунок здійснюватимуть з урахуванням фінансових можливостей солідарної системи, але не менше, ніж на 50% зростання середньомісячних зарплат за три роки і на 50% індексу споживчих цін.

Закон не передбачає підвищення пенсійного віку, однак тепер введено вимоги до страхового стажу. Для виходу на пенсію в 60 років потрібно буде мати 25 років страхового стажу. Якщо стаж становить від 15 до 25 років на пенсію можна буде вийти у 63 роки, якщо ж менше 15 років — у 65 років. Передбачено, що люди, у яких немає страхового стажу, зможуть претендувати на соціальну допомогу при досягненні 63 років. Розмір допомоги залежатиме від рівня доходів сім’ї пенсіонера.

Всі нормативи мінімального страхового стажу збільшуватимуться на 1 рік кожні 12 місяців до 2028 року. З 2028 року для виходу на пенсію в 60 років потрібно буде мати 35 років страхового стажу.

Страховий стаж можна буде купити. Один рік коштує 16 896 грн. Купити дозволяється до п’яти років стажу, п’ять років обійдуться у 84 480 грн.

За законом, буде скасовано спеціальні пенсії для держслужбовців, суддів, науковців та інших категорій. ЇХ усі переведуть на загальну систему нарахування пенсій. Також скасовується право на призначення пенсії за вислугу років для працівників освіти, охорони здоров’я, соціального захисту, прокурорських працівників та інших, які раніше могли виходити на пенсію достроково — за п’ять-десять років до настання пенсійного віку. Виняток зробили лише для військовослужбовців і співробітників силових органів.

Відповідно до прийнятого закону, розмір пенсії розраховуватиметься за формулою «Розмір пенсії = Сз × ІКЗ × Кс», де Сз — розмір середньої заробітної плати в Україні за 3 роки перед зверненням за призначенням пенсії, ІКЗ — індивідуальний коефіцієнт заробітної плати (співвідношення розміру отримуваної зарплати до середньої зарплати, Кс — коефіцієнт страхового стажу, визначається як множник тривалості років стажу роботи людини на величину оцінки одного року страхового стажу.

Базова середня заробітна плата для розрахунку пенсій становиме 3 764 грн 60 коп, що майже втричі більше, ніж до реформи — 1197 грн. Коефіцієнт страхового стажу для розрахунку пенсій знижений з 1,35 до 1.

Мінімальний розмір пенсії встановили на рівні 1452 грн. Це на 140 грн більше, ніж було до ухвалення закону.

Також у рамках закону скасовано 15-відсоткове зменшення пенсій для 500 тис. пенсіонерів, які працюють.

У зв’язку із прийняттям закону про пенсійну реформу, Верховна Рада внесла зміни до Бюджетного кодексу України.

 «Йдеться про передачу видатків з Пенсійного фонду на державний бюджет у зв’язку з прийняттям цього закону. Цей закон дуже необхідний для того, щоб ми розмежували витрати», — заявив міністр соціальної політики Андрій Рева.

Із прийняттям реформи привітав усіх Президент на своїй сторінці у Facebook.

ПП: Вітаю співвітчизників із прийняттям довгоочікуваної пенсійної реформи. Вже зараз вона дає можливість підвищити пенсії для понад 9 млн українців. Дякую всім за роботу на благо України!

Опубликовано Петро Порошенко 3 октября 2017 г.