Зміна правил надання субсидій: коротко про основні положення
kmu.gov.ua

Зміна правил надання субсидій: коротко про основні положення

Кабінет міністрів вніс зміни до програми призначення субсидій — з наступного опалювального сезону розраховувати на субсидію не зможуть ті, хто приховує статки, великі будинки або тіньову зайнятість. Про це повідомляє main.in.ua з посиланням на прес-службу Департаменту інформації та комунікацій з громадськістю секретаріату КМУ.

Уже в наступному опалювальному сезоні субсидії будуть видаватись живими грошима, а це означає, що їх отримувачі можуть залишати собі зекономлені в результаті ощадливого споживання кошти.

«Таким чином монетизація стане додатковим стимулом для енергоефективності», — стверджують у КМУ.

Тим не менш, перехід до монетизації можливий тільки у випадку, якщо система субсидій буде соціально справедливою — державну допомогу будуть отримувати ті, хто дійсно її потребує.

Верифікація субсидіантів, яку розпочало Міністерство фінансів, виявила ряд системних проблем з призначенням субсидій. З огляду на це, 28 квітня Уряд схвалив рішення про внесення низки змін в програму. Зокрема, змін для подачі субсидій зазнали наступні категорії населення:

Громадяни, що мають предмети розкоші та доходи від оренди

У містах-мільйонниках частими стали випадки здачі квартир в оренду із своєрідним бонусом — оформленою субсидією на комунальні послуги. При цьому власники помешкання не тільки отримують доходи, а й мають транспортні засоби або інші предмети розкоші.

«Відтепер, якщо у власності сім’ї є автомобіль, якому менше, ніж п’ять років, крім мопеда та авто, наданого органом соціального захисту населення, субсидію не призначатимуть», — зазначено у повідомленні.

Окрім того, доходи від оренди майна, зокрема, від здачі в оренду квартири, тепер необхідно буде також вказувати в деклараціях про доходи — в новій графі «інші доходи».

Жителі великих будинків та квартир

Є помешкання, які виходять за рамки середньостатистичних та відносяться до категорії «преміум-класу».

«З 1 травня 2018 року діє нове правило: субсидія скасовується, якщо площа квартири перевищує 120 кв. метрів, а будинку  – 200 кв. м, крім дитячих будинків сімейного типу та прийомних сімей. Власники такої житлової площі будуть оплачувати послуги у повному обсязі», — говорять у КМУ.

Неофіційне працевлаштування

Відтепер усім безробітним для отримання субсидій необхідно буде стати на облік до центру зайнятості. А людям працездатного віку, які претендують на субсидію, але не реєструються як безробітні, органи соцзахисту автоматично нараховуватимуть дохід у розмірі трьох прожиткових мінімумів — 5 286 гривень.

В Мінсоцполітики переконані, це стимулюватиме українців до офіційного працевлаштування, сприятиме детінізації та усуне соціальну несправедливість, коли субсидію насправді отримують люди з достатньо високими доходами.

«З метою стимулювання енергоощадження також з 1 травня 2018 року соціальна норма на газове опалення буде наближена до реальних обсягів споживання  і становитиме 4,5 м3 на 1 м2 площі, електроопалення — 30 кВт.год на 1 м2 площі. При призначені субсидії на понаднормову площу житла, норма може бути збільшена не більш ніж на 30%», — переконані у КМУ.

Внутрішньопереміщені особи відтепер зможуть оформити субсидію без договору оренди житла — лише на підставі заяви і декларації, з вказанням складу домогосподарства. Заява стане приводом для обстеження матеріально-побутових умов, а сам акт про обстеження — підставою для призначення субсидії.

Субсидії для жителів ОТГ

Спрощено процедуру отримання субсидій для жителів об’єднаних територіальних громад. Відтепер ОТГ мають право приймати від громадян документи для оформлення  субсидії для передачі їх органам соціального захисту населення. Механізм повторює практику звернень до сільських і селищних рад.

«Уряд також проведе преміювання домогосподарств за економію ресурсів за підсумками цього опалювального сезону. Так само, як і минулого року, під монетизацію підпадають зекономлені домогосподарствами 150 кіловат електроенергії, якщо цей ресурс використовується для опалення, або 100 кубів газу. У грошовому еквіваленті це майже 700 гривень.  Субсидіантам, які економно використовували ресурси, треба так само — до 1 вересня подати заяву у місцеве управління соціального захисту населення, на підставі якої здійснюватиметься виплата грошової винагороди за енергоефективність», — зазначено у повідомленні.

Інформацію про наявність економії кожен отримувач субсидії може відстежувати у своїй платіжці або шляхом звернення до постачальника газу чи електроенергії, якщо вони використовуються для опалення. Щоправда, обрати спосіб отримання коштів треба самостійно.