9 травня в Україні: що відзначаємо в нашій країні
REUTERS

9 травня в Україні: що відзначаємо в нашій країні

За радянських часів і до початку декомунізації 9-го травня в Україні відзначався День перемоги у Великій вітчизняній війні 1941-45 років. Проте процес декомунізації, який активно проводиться в країні після Революції гідності, вплинув і на це свято. І хоча зміни відбулися ще у 2015 році, багато хто досі плутається у поняттях і значеннях. Тому спробуємо все детально роз’яснити.

День перемоги у світі

Здебільшого країни Європи та світу (США, Австралія, Канада та інші майже 40 країн Антигітлерівської коаліції) відзначають День перемоги на день раніше — 8 травня. Це пов’язано з тим, що Акт військової здачі був підписаний 7 травня в Реймсі (Франція), а ратифікований 8 травня в Берліні (Німеччина).

Тобто Акт про капітуляцію збройних сил Вермахту набув чинності 8 травня о 23:01 за центральноєвропейським часом. Тому саме 8 травня відзначається у світі як День перемоги над нацизмом. Крім того, з 2005 року у низці країн 8 травня відзначається проголошений Генеральною Асамблеєю ООН День пам’яті та примирення, присвячений пам’яті жертв Другої світової війни.

Наступного дня, 9 травня європейці святкують День Європи, що веде свій початок від проголошення декларації Шумана, яка була оприлюднена 9 травня 1950 року і вважається початком єдиної Європи.

В країнах пострадянського простору ситуація інша: на час набуття чинності Акту про капітуляцію в Москві вже було 00:01, тобто фактично 9 травня. Отже, більшість країн світу відзначає День Перемоги 8 травня, а країни колишнього Союзу — на день пізніше.

Як в Україні

З 9 квітня 2015 року, після прийняття закону «Про увічнення перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939-1945 років» в Україні 9 травня відзначається День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні 1939-1945 років.

З тих пір 9 травня відзначається як День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні замість встановленого з радянських часів Дня Перемоги у Великій Вітчизняній війні. Адже сам термін Великої Вітчизняної Війни використовувався радянськими ідеологами, щоб підкреслити, що у війні 1941-1945 років громадяни захищали СРСР як спільну Вітчизну.

Крім того, у 2015 році в Україні з’явився День пам’яті та примирення, який відзначається 8 травня. Символ – маки і гасло: «Ніколи знову!». Саме червоний мак є офіційним символом пам’яті за жертвами у Другій світовій війні.

«8 травня День пам’яті та примирення ми відзначаємо в унісон із більшістю європейських країн. Друга світова – найжахливіша в історії війна, в тому числі і в українській. Ми, на відміну від Москви, не збираємося приватизовувати велику спільну перемогу усіх народів Радянського Союзу та країн антигітлерівської коаліції. Але й зрікатися своєї вагомої частки в подоланні нацизму – теж не будемо. Відзначаючи День пам’яті та примирення, ми перш за все віддаємо данину поваги мільйонам наших співвітчизників, які рятували від нацизму Україну, Європу та світ», – сказав президент Петро Порошенко.

Червоний мак як символ пам’яті жертв війни вперше використали в Україні на заходах, приурочених до річниці завершення Другої світової війни у 2014 році. Дизайн українського червоного маку розробили з ініціативи Українського інституту національної пам’яті та Національної телекомпанії України. Автором символу є харківський дизайнер Сергій Мішакін. Графічне зображення є своєрідною алюзією: з одного боку воно уособлює квітку маку, з іншого – кривавий слід від кулі.

Ілюстрація: Nakitel.com

«8 травня – це данина пам’яті загиблим, це день пам’яті, ми повинні низько схилити голову перед ними… Я шаную їхню пам’ять і буду їх згадувати 8 травня. І 9 травня – це день вшанування живих. І ми повинні прийти та вшановувати ветеранів, які віддавали все, що є, для перемоги і забезпечити День перемоги… 8 і 9 травня залишаються, і вони об’єднують країну», – зазначав Порошенко.

Раніше в Україні на 9 травня влаштовували помпезний парад, який обов’язково супроводжувався показом військової техніки. Однак з початком російської агресії ця традиція відійшла у минуле. Останніми роками 9 травня у Києві проводили марші військових оркестрів та відбуваються заходи із вшанування пам’яті загиблих.

Державний вихідний

Інститут національної пам’яті у своєму законопроекті державним вихідним днем пропонує встановити саме День пам’яті та примирення, 8 травня. Цілком можливо, що в майбутньому 9 травня вже не буде вихідним днем.

Проте цьогоріч саме 9 травня залишається державним вихідним. Заходи з нагоди Дня пам’яті і примирення і Дня перемоги над нацизмом на державному рівні проходять і 8, і 9 травня.

З повною програмою заходів у Києві можна ознайомитися на сайті КМДА