Депутати схвалили законопроекти про права пацієнтів психлікарень

У вівторок, 14-го листопада, Верховна Рада підтримала проекти законів, які розширюють права пацієнтів у психіатричних закладах. Про це повідомляє Main.in.ua з посиланням на Урядовий портал.

Зокрема депутати 231-м голосом проголосували за проект закону №4449 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо надання психіатричної допомоги». Правки до українського законодавства, визначені у законопроекті №4449, покликані привести у відповідність чинних законів до міжнародних стандартів надання психіатричної допомоги ув’язненим.

Законопроект №1242, пропонує удосконалити регулювання законодавства у сфері застосування запобіжних заходів до особи, до якої передбачається застосування примусових заходів медичного характеру або вирішувалося питання про їх застосування. За нього проголосувало 242 депутати.

Відповідно до прийнятих змін, пацієнти матимуть змогу самостійно звернутися до суду та отримати альтернативний висновок щодо стану свого психічного здоров’я. Водночас присутність пацієнта та судовому засіданні при розгляді питання про доцільність застосування примусових заходів медичного характеру зроблять обов’язковою.

Зазначається, що рік тому КСУ визнав, що Порядок госпіталізації осіб до психіатричного закладу на прохання або за згодою їх опікуна за рішенням лікаря-психіатра не відповідає Конституції України. Схвалені 14-го листопада законопроекти приводять законодавство України про психіатричну допомогу у відповідність до Конституції України.

«На особливу увагу заслуговують зміни до Цивільного кодексу України та Основ законодавства України про охорону здоров’я. Нарешті раніше дозволена законодавством практика примусової стерилізації недієздатних осіб, стає історичним ганебним фактом. Досі стерилізація недієздатних осіб дозволялась за згодою їх опікуна», — зазначили в уряді.

Водночас Мінохорони здоров’я працює над впровадженням нової моделі застосування стаціонарних видів примусових заходів медичного характеру. Вона вже погоджена Уповноваженого ВРУ з прав людини, МЗС, Генеральною прокуратурою, Нацполіцією та була передана для реєстрації до Мін’юсту.