Синод підтвердив надання автокефалії УПЦ та зняв анафему з патріарха УПЦ КП Філарета

Синод підтвердив надання автокефалії УПЦ та зняв анафему з патріарха УПЦ КП Філарета

Синод Вселенського патріархату своїм рішенням підтримав надання автокефалії Українській церкві, зняв анафему з патріарха УПЦ КП Філарета та предстоятеля Української православної автокефальної церкви Макарія та визнав їх канонічними, а також визнав незаконною анексію Київської митрополії Російською православною церквою.

Так, Вселенський Патріархат приступив до надання автокефалії Православній церкві України.

Речник Київської патріархії архієпископ Євстратій (Зоря) на своїй сторінці у Facebook опублікував переклад рішення Синоду.

Оголошення

Під головуванням Його Всесвятості, Вселенського Патріарха, Святий і Священний Синод зібрався на чергове засідання з 9 по 11 жовтня 2018 року для вивчення та обговорення питань порядку денного.

Священний Синод детально та тривалий час обговорював церковну справу України в присутності Його Преосвященства Архиєпископа Даниїла Памфільського та Його Преосвященства Єпископа Іларіона Едмонтонського, Патріарших Екзархів в Україні, та ухвалив після розширеного обговорення:

1) Підтвердити вже прийняте рішення про те, щоб Вселенський Патріархат приступив до надання автокефалії Церкві України.

2) Відновити станом на сьогоднішній день Ставропігію Вселенського Патріарха в Києві, одну з його багатьох Ставропігій в Україні, які завжди там існували.

3) Прийняти та розглянути прохання про апеляцію від Філарета Денисенка, Макарія Малетича та їх послідовників, які опинилися у схизмі не з догматичних причин, у відповідності до канонічних прерогатив Константинопольського патріарха отримувати такі звернення від ієрархів та інших священнослужителів з усіх Автокефальних Церков.

Таким чином, згадані вище особи були канонічно поновлені у своєму єпископському або священицькому сані, також було відновлено сопричастя їхніх вірних з Церквою.

4) Скасувати зобов’язання Синодального листа 1686 року, виданого за обставин того часу, який надавав у порядку ікономії право Патріарху Московському висвячувати Київського митрополита, обраного собором духовенства та вірян його єпархії, який мав згадувати Вселенського Патріарха як свого Першоієрарха за будь-яким богослужінням, проголошуючи та підтверджуючи свою канонічну залежність від Матері-Церкви Константинополя.

5) Звернутися до всіх залучених сторін із закликом утримуватися від захоплення церков, монастирів та іншого майна, а також від будь-яких інших насильницьких дій та помсти, щоб перемагали мир і любов Христа.

Вселенський Патріархат, 11 жовтня 2018 року, Головний Секретаріат Святого і Священного Синоду.

Крім того, Петро Порошенко заявив, що після рішення Синоду усі українські православні церкви повинні зібратися на Собор і обрати главу нової Помісної церкви.

«І після Собору обраний предстоятель української помісної церкви отримає томос» – сказав президент.

В УПЦ Київського патріархату заявили, що Російська православна церква в Україні буде рівноправно співіснувати з усіма іншими Церквами і релігійними організаціями, як це гарантовано Конституцією та законами України і міжнародним правом.

«Ті ієрархи, духовенство і миряни, які бажатимуть, попри всі обставини, надалі підпорядковуватися Московському Патріархату, мають право на це», — йдеться у заяві.

Спеціальний представник Держдепу США з питань України Курт Волкер заявив, що Сполучені Штати повністю підтримують прагнення українців мати власну єдину помісну церкву.

В Росії реакція на надання автокефалії українській церкві далеко не оптимістична — у Російській православній церкві пообіцяли жорстку відповідь її Синоду на дії Константинополя щодо України і погрожують розірвати зв’язки з Константинополем у разі надання українській церкві автокефалії. Крім того, на думку представників УПЦ МП, на Вселенського патріарха Варфоломія повинна бути накладена анафема через рішення зняти анафеми з очільників українських православних церков Філарета та Макарія.

В Україні проти надання церкві автокефалії виступають лише депутати «Опозиційного блоку».