Сьогодні в Україні вшановують пам'ять жертв депортації кримських татар
ukrinform.ua

Сьогодні в Україні вшановують пам’ять жертв депортації кримських татар

18 травня в Україні відзначають день боротьби за права кримськотатарського народу та вшановують пам’ять жертв депортації кримських татар у 1944 році. Про це повідомляє main.in.ua з посиланням на Укрінформ.

Депортація кримських татар почалася 18 травня 1944 року о 3 ранку і тривала до початку червня (перша і найбільша хвиля закінчилася 20 травня). Офіційною підставою для депортації кримськотатарського народу стала таємна постанова Державного комітету оборони № 5859 сс «Про кримських татар» від 11 травня 1944 року, в якому кримським татарам висувалися претензії в нібито масовій зраді і масовому колабораціонізмі за часів окупації Криму гітлерівськими військами.

Таким чином, було здійснено акт гено- і етноциду, про що свідчать звинувачення цілого народу в державній зраді і застосування принципу колективної відповідальності.

За офіційними даними було депортовано 183 144 тисяч кримських татар, за татарськими джерелами — 228 500, з яких протягом перших півтора року померло близько 110 000 чоловік.

У каральній операції брали участь 32 тис. співробітників НКВС. Людям на збори давалося від декількох хвилин до півгодини, з собою дозволялося взяти особисті речі, провізію, посуд і побутовий інвентар. Зрозуміло, що більша частина майна залишилася і була конфіскована державою.

Враховуючи той факт, що через сімдесят років після депортації кримськотатарський народ знову опинився під загрозою дискримінації, Президентом України було видано Указ від 16 травня 2014 року, який постановив день боротьби за права кримськотатарського народу.

Зокрема, реакція російської влади на даний захід неоднозначна.

«У сімферопольському районі компактного проживання кримських татар — Ак-Мечитов Джамі — затримали кримчан, які проводили акцію «Запали вогонь у своєму серці» до Дня пам’яті жертв депортації кримськотатарського народу. Всього затримали близько 20 осіб», — повідомляє Крим.Реалії.

Нагадаємо, 18 травня в Україні вшановують пам’ять жертв депортації кримських татар.