У Чорнобилі побудують сховище для продуктів переробки ядерного палива

У зоні відчуження Чорнобильської АЕС побудують спеціальне сховище, необхідне для прийому і зберігання високорадіоактивних відходів. Йдеться про продукти переробки ядерного палива українських АЕС, які в майбутньому повернуться з Росії. Наразі йде підготовка документації для будівництва. Про це повідомляє УНІАН із посиланням на прес-службу Державного агентства з управління зоною відчуження.

 «В даний час створюється належна інфраструктура для прийому осклованих високорадіоактивних відходів… Отримання осклованих високоактивних відходів із Російської Федерації після переробки відпрацьованого ядерного палива українських АЕС почне здійснюватися тільки після будівництва та введення в експлуатацію сховища для зберігання відходів даного типу в Україні й отримання ліцензії на експлуатацію цього об’єкта», — зазначають в повідомленні.

За інформацією агентства, оскловані радіоактивні відходи розміщуватимуть у спеціалізованому сховищі, яке матиме назву «Сховище для проміжного зберігання високоактивних відходів, які повертаються з РФ після переробки відпрацьованого ядерного палива українських АЕС». Планується, що ці відходи надходитимуть в Україну окремими партіями залізничним транспортом орієнтовно впродовж 12 років.

«Ця споруда поверхневого типу, яка буде призначена для забезпечення безпечного зберігання осклованих високорадіоактивних відходів упродовж всього періоду зберігання (100 років), із відповідними захисними інженерними бар’єрами, системами електропостачання, водопостачання і водовідведення, вентиляції, відеоспостереження, очищення повітря і радіометричного контролю», — зазначили у прес-службі.

За даними агентства, на сьогодні створення нового сховища перебуває на етапі розробки робочої та конструкторської документації.

«В даний час техніко-економічне обґрунтування і проект сховища пройшли комплексну державну експертизу і отримали позитивний висновок фахівців, які підтвердили високу надійність об’єкта і його експлуатаційну безпеку, зокрема, для навколишнього середовища і населення, що проживає поряд із Чорнобильською зоною відчуження», — повідомили у прес-службі.

Після 100 років зберігання ці відходи мають бути поховані в спеціальному геологічному сховищі, яке на той час ще належить створити.

На сьогодні Національна атомна енергогенеруюча компанія «Енергоатом» відправляє відпрацьоване ядерне паливо з трьох станцій — Рівненської, Хмельницької та Южно-Української — на переробку до Росії.  Продукти його переробки мають повернутися в Україну. Щорічно на послуги переробки відпрацьованого палива «Енергоатом» витрачає близько 200 млн доларів.

У липні Верховна Рада ухвалила пакет законів, згідно з якими відновлено цільове фінансування і використання державного Фонду поводження з радіоактивними відходами. Цей фонд призначений для фінансування всієї інфраструктури і державних проектів, пов’язаних із переробкою та захороненням таких відходів.

Радіоактивними називають відходи, які містять радіоактивні ізотопи хімічних елементів і є джерелом радіоактивного випромінювання, однак не мають господарської цінності. Вони утворюються в ході роботи атомних станцій, в результаті проведення військових програм, а також після завершення експлуатації обладнання з джерелами іонізуючого випромінювання.