У Львові простоює завод із переробки люмінесцентних ламп вартістю близько півмільона євро
bodnarivkaeko.lviv.ua

У Львові простоює завод із переробки люмінесцентних ламп вартістю близько півмільона євро

У Львові простоює перший в Україні завод із переробки люмінесцентних ламп ДП “Боднарівка” європейського зразка вартістю близько півмільона євро, який урочисто запустили у листопаді 2016 року. Про це повідомляє Main.in.ua із посиланням на заяву директорки ДП “Боднарівка” Ольги Лавни у коментарі «УНН».

За словами керівниці, новітні технології не затребувані через відсутність в Україні умов для чесної конкуренції. Оскільки основним критерієм у тендерах щодо утилізації небезпечних відходів є ціна, то недобросовісні учасники ставлять наднизькі ціни і, тим самим, витісняють чесних гравців з ринку. Як правило після таких тендерів ртутні лампи знаходять десь у лісопосадках чи сміттєзвалищах, але ніхто це питання не регулює, уточнила Ольга Лавна.

“Безперечно, має бути нормальна конкуренція. І, найперше, має відбутися перевірка тих фірм, які збирають небезпечні відходи. Тих, які беручи участь у тендері, ставлять копійчані суми за послуги”, — зазначила директорка.

Вона наголосила, що собівартість утилізації однієї ртутної лампи не може коштувати менше двох гривень, однак є учасники тендерів, які значно демпінгують.

“Як ми не рахували, утилізація однієї ртутної лампи нижче двох гривень просто нереальна. Але деякі компанії дозволяють собі приймати відходи наприклад по 1,5 грн. Наприклад, є така одеська компанія, ми з нею мали договір, а потім його розірвали, бо за рік вони нам не здали жодної лампи”, — пояснила керівниця.

Вона переконана, що виправити ситуацію могла б зміна вимог щодо проведення тендерів у системі публічних закупівель Prozorro.

“Нині є багато фірм-посередників, які, до прикладу, беруть з підприємства 8-9 грн за переробку лампи, а нам вони здають її за набагато меншу ціну. Бо у нас затверджена ціна 4,99 грн і 3,99 грн — це економ. Відповідно, для того, щоб ми хоч якось були конкурентоспроможні, сесія міської ради нам дозволила через тендер брати участь і знижувати ціну до максимально можливої, яка є економічно обґрунтованою. Щоб принаймні собівартість виходила на нуль. Я думаю, що влада має розуміти, що підприємства-посередники заробляють досить непогані кошти”, — розкповіла Лавна.

Керівниця ДП “Бондарівка” додала, що підприємство вже зверталося до міністра екології із цією проблемою, проте не отримало зворотного зв’язку. Тому вона закликає владу звернути увагу на проблему.

За оцінкою експертів, 90% підприємств на ринку утилізації токсичних речовин не відповідають технологічним вимогам та займаються псевдодіяльністю.

Ускладнює напружену ситуацію в сфері небезпечних відходів мораторій на перевірки бізнесу, який було запроваджено у 2014 році та продовжено на 2018 рік.