Українські організації залучили понад 17 мільйонів євро у межах проектів "Горизонт 2020"
mon.gov.ua

Українські організації залучили понад 17 мільйонів євро у межах проектів «Горизонт 2020»

90 проектів, в які залучено українських науковців , уже прийнято для фінансування у рамках програми «Горизонт 2020»  Проекти вже отримали понад 17 млн 230 тисяч євро. Про це повідомляє Main.in.ua із посиланням на Урядовий портал.

Відповідну заяву нещодавно зробила Міністр освіти і науки Лілія Гриневич.

«Міжнародні програми, до яких ми долучаємося, зокрема «Горизонт 2020», покликані на те, щоб вчені могли брати участь у міжнародних дослідженнях, отримували фінансування під свої проекти, водночас залишаючись в Україні. Так, ставши 2015 року асоційованим членом «Горизонту 2020», ми фактично долучили до проекту 117 колективів наших науковців і отримали понад 17 мільйонів євро – більше, ніж заплатили внеску», – зазначила Лілія Гриневич.

Вона додала, що міжнародні проекти – це гарна можливість для українських вчених, доки в Україні триває реформа системи управління та фінансування науки.

«У 2016 році було прийнято нову редакцію Закону «Про наукову і науково-технічну діяльність», яким передбачено, фактично, перезавантаження всієї системи управління та фінансування науки в Україні. Ми переходимо на конкурсне фінансування, коли гранти виграватимуть найкращі, ті, хто обирає передові напрямки досліджень. Звісно, базове фінансування теж має бути, але ми повинні змінити систему, яка історично склалася в Україні, – фінансування науки за відомчим принципом», – резюмувала Гриневич.

За її словами, з цією метою вже створена Національна рада з питань розвитку науки і технологій на чолі з Прем’єр-міністром України. Рада включає Науковий комітет, членів якого обирав незалежний Ідентифікаційний комітет, до якого входили іноземні вчені. На підставі пропозицій Наукового комітету Нацрада формуватиме пріоритети бюджетного фінансування науки, тобто визначатиме його обсяг, обиратиме предмет фінансування, здійснюватиме розподіл між базовим та конкурсним фінансуванням тощо.

«Нам лишилося зробити ще один важливий крок – створити Національний фонд досліджень, головною функцією якого якраз і буде здійснення конкурсного фінансування. Він має запрацювати вже наступного року. Фонд буде організований за кращими світовими стандартами – як щодо прозорого розподілу коштів, так і стосовно якості експертизи та відбору заявок. Для конкурсів 2018 року ми заклали в держбюджет 90 мільйонів гривень, плануючи у першому півріччі завершити всі організаційні процедури, а в другому – почати фінансування перших проектів», – пояснила Лілія Гриневич.

Горизонт 2020 — це найбільша рамкова програма Європейського Союзу з фінансування науки та інновацій з загальним бюджетом близько 80 млрд. євро, розрахована на 2014 – 2020 роки.