Українці зможуть розподіляти держкошти за допомогою онлайн-симулятора бюджету
скріншот відео

Українці зможуть розподіляти держкошти за допомогою онлайн-симулятора бюджету

Для українських користувачів розробили онлайн-симулятор держбюджету, що дозволяє приймати чи відхиляти прийняття бюджету, а також перерозподіляти фінанси поміж галузями. Про це повідомляє Main.in.ua з посиланням на AIN.UA.

Над розробкою працював аналітичний центр «CASE Україна», який розвиває в Україні проект «Ціна держави». Зазначається, що унікальний інструмент створили за підтримки МЗС Чехії.

«Знаєте, як керувати державою? Скористуйтеся симулятором бюджету України, щоб справедливо розподілити кошти платників податків та визначити пріоритетні сфери для фінансування», — написали розробники інструменту на своїй сторінці в Facebook.

Так, онлайн-симулятор дозволяє розподіляти державні кошти на свій розсуд, ухвалити бюджет та відстежити результати власного рішення.

На кожну галузь виділено не просто конкретну суму коштів, а точно визначено структуру витрат задля її функціонування та розвитку. Таким чином, якщо користувач захоче зменшити фінансування медицини, то йому доведеться приймати рішення щодо скорочення зарплати медпрацівникам, зменшення спеціальних лікарняних установ та інше. У разі скорочення витрат на освіту потрібно буде переглядати оплату педагогів у бік зменшення, скорочувати кількість студентів вишів і т.д.

cost.ua/budget

В онлайн-симуляторі бюджету структура витрат простіша, аніж у справжньому документі. Але навіть спрощена форма бюджету доводить, що розподіл коштів поміж галузями не є простим завданням.

«Якось один з політиків почав відкрито обіцяти 500 євро пенсії вже в найближчому майбутньому — для цього бюджет пенсійного фонду повинен був у два рази перевищувати весь ВВП країни. Але це зрозуміло для експертів, звичайним людям це потрібно пояснювати. Тоді й виникла ідея інструменту, де можна на реальних даних перевірити можливість підвищення пенсій, зарплат або реалізації інших ідей, що тішать слух виборця», — пояснюють у компанії.

Окрім аналізу та розподілу сум, користувач може впливати й на якість прийнятих рішень. Наприклад, в стимулятор заклали якість роботи державних посадовців та їхню продуктивність. Таким чином, це дозволить не просто максимально скорочувати зарплати та кількість чиновників, але й одразу аналізувати, як знизиться в цілому продуктивність у держапараті.

Інформація щодо військових витрат є засекреченою, тому в симуляторі не вийде обирати конкретну військову техніку, число військових та інше. Таким чином, зазначені витратти в симуляторі подано у спрощеному варіанті.

На сьогодні в онлайн-симуляторі бюджету можна працювати лише з витратною його частиною. В майбутньому планують додати можливість розпоряджатися доходами держави.

«Подібні онлайн-сервіси поширенні у розвинених країнах, де кожна законодавча зміна супроводжується інтерактивним інструментом, що допомагає виборцю чітко зрозуміти суть пропозицій та сформувати своє ставлення до змін», — зазначають автори ідеї.