В Луганську встановлено пам’ятник російським найманцям з "Групи Вагнера", ідентичний є в Сирії
Digital Forensic Research Lab

В Луганську встановлено пам’ятник російським найманцям з «Групи Вагнера», ідентичний є в Сирії

У центрі Луганська встановили пам’ятник найманцям «Групи Вагнера». Ідентичний пам’ятник знаходиться в Сирії. На це вказують результати дослідження лабораторії цифрової криміналістики Атлантичної ради Digital Forensic Research Lab.

У центрі Луганська встановили статую у вигляді солдата, за ногою якого ховається дитина. На пам’ятнику є напис «Російським добровольцям», а на п’єдесталі статуї зображено «вагнерівський хрест». Це посмертна нагорода вбитих найманців із так званої приватної військової корпорації «Вагнера», на якій нанесені слова «За кров і хоробрість».

Дослідження доводить, що статуя в Луганську з’явилася не пізніше 22 лютого 2018 року. Проте пам’ятник зовсім не є унікальним. Ідентичний знайшли у Сирії, його спорудили не пізніше січня 2018 року.

Справа статуя в окупованому Луганську, зліва — в Сирії, на території заводу «Хайян» приблизно в 50 км від міста Пальміра.

Дві статуї практично однакові. Єдина відмінність — напис арабською на п’єдесталі статуї в Сирії. Переклад надпису – «Російським добровольцям, які героїчно загинули при звільненні сирійських нафтових полів від ІДІЛ».

На обох пам’ятниках розміщено «вагнерівську» посмертну нагороду з написом «За кров і хоробрість»

Нагадаємо, навесні 2014 року ПВК «Вагнера» нелегально діяла в інтересах Росії на території України в Криму, пізніше воювала на території Луганської області, на стороні Росії в Сирії. Оснащене важкою піхотною зброєю і бронетехнікою. Керівник — російський підполковник запасу Дмитро Уткін, позивний «Вагнер».

7 лютого унаслідок авіаудару очолюваної США коаліції по прихильниках Башара Асада в провінції Дейр-ез-Зор у Сирії загинуло від 13 до 200 росіян. Офіційних даних або точних втрат російська сторона не надала. За перехопленими радіо- та телефонними повідомленнями росіян, втрати всієї бронетехніки росіян становили 90 %, живої сили — 70-80 %, а саме — від 215 до 644 чоловік. Росія при цьому дотримувалася своєї звичної позиції — «їх там немає».

Наразі точно відомо про сімох загиблих росіян. Всі вони були найманцями «приватної військової компанії Вагнера». Найманці цього підрозділу до відправки в Сирію воювали на боці терористів на Донбасі. Служба безпеки України 7 жовтня 2017 року повідомила результати свого розслідування, згідно з яким бойовики Вагнера брали участь у боях за Луганський аеропорт (72 найманців, 15 загиблих) та в битві за Дебальцеве (205 найманців, 21 загиблий). Крім того, СБУ підозрює двох найманців у збитті Іл-76 під Луганськом.

За повідомленнями, до складу ПВК «Вагнера» входила і розвідувальна група неонациста Олексія Мільчакова «Русич». Вона відома садизмом і військовими злочинами на Донбасі. Цей загін несе відповідальність за вбивство не менше 40 українських бійців з батальйону «Айдар» та 80-ї аеромобільної бригади. Мільчаков відомий нелюдським відношенням до українських солдатів — відрізанням вух убитих солдат, вирізанням свастик на обличчях і селфі на тлі згорілих тіл українців.

Візуальні матеріали: Digital Forensic Research Lab