В Україні почали будувати централізоване сховище ядерного палива
УНІАН
Офіційна церемонія початку будівництва Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива, 9 листопада 2017 р. Фото — Синиця Олександр / УНІАН.

В Україні почали будувати централізоване сховище ядерного палива

На Київщині розпочалося будівництво централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива. Тут планують протягом тривалого часу зберігати паливо з Рівненської, Южно-Української та Хмельницької АЕС, яке наразі вивозять до Росії. Про це повідомляє Main.in.ua з посиланням на Укрінформ. 

Як зазначається, церемонія початку спорудження ЦСВЯП пройшла вчора, 9 листопада, поблизу селища Буряківка, яке розташоване у 50 кілометрах від Чорнобиля і було відселено після аварії на ЧАЕС. Біля нього й буде збудовано нове сховище.

Нагадаємо, в даний час відпрацьоване ядерне паливо з українських АЕС вивозять до Росії, що обходиться держбюджету в 200 млн доларів на рік.

«Ми сьогодні розпочинаємо будівництво першого такого об’єкта за період незалежності, як Централізоване сховище відпрацьованого ядерного палива. Цей об’єкт – це мільярди коштів, які залишаться в українському бюджеті, це нові технологічні рішення і потужності, які ми матимемо в Україні для збереження відпрацьованого ядерного палива, це серйозні інвестиції в економіку України», — зазначив під час урочистої церемонії віце-прем’єр-міністр Володимир Кістіон.

Централізоване сховище — це автономна ядерна установка, розрахована на зберігання відпрацьованого палива протягом 100 років. Сховище будуватимуть за технологією поверхневого «сухого» зберігання. На об’єкті використовуватимуть двобар’єрну систему ізоляції відходів від навколишнього середовища зі спеціально спроектованими інженерними системами контейнерного типу.

Проектувати, виготовляти та постачати ці системи буде американська компанія Holtec International, яка втілює проект разом з НАЕК «Енергоатом» за участі підрядника — підприємства «Укрбудмонтаж». За планом, сховище вміщуватиме в себе 458 контейнерів, які дозволять зберігати понад 16 тисяч відпрацьованих паливних збірок.

Згідно з повідомленням, перший комплекс нового сховища почне працювати у 2019 році, а вартість його складе близько 500 млн доларів. Спорудження комплексу відбуватиметься за кошти «Енергоатому» та інвестиції, залучені компанією під проект. За словами Кістіона, проект має окупитися протягом двох років.

Під час церемонії міністр енергетики Ігор Насалик, зазначив, що Україна залишилася єдиною країною зі складу СРСР, яка після розпаду Радянського Союзу не вирішила питання зберігання відпрацьованого ядерного палива.

«Це перший об’єкт, який розв’яже цю проблему, а зберігання відпрацьованого ядерного палива коштуватиме Україні в 2,5 рази дешевше» , — підкреслив він.

Посол США в Україні Марі Йованович, яка також відвідала відкриття будівництва, наголосила, що співпраця у реалізації цього проекту є ще одним свідченням міцних двосторонніх відносин між країнами.