В Україні презентували українсько-американську установку "Джерело нейтронів"
ukrinform.ua/

В Україні презентували українсько-американську установку «Джерело нейтронів»

У суботу, 3-го лютого, у Харкові презентували установку нового покоління «Джерело нейтронів, засноване на підкритичній збірці». Про це повідомляє Main.in.ua із посиланням на Укрінформ.

Презентація відбулася в Національному науковому центрі «Харківський фізико-технічний інститут» (ННЦ «ХФТІ») за участю понад ста вчених Харківщини — ректорів вузів, директорів НДІ.

«Джерело нейтронів» — це перша та єдина у світі установка нового покоління, яка базується на авторських розробках харківських вчених і відкриває нові можливості для розвитку не тільки наукових досліджень, а й безпечної ядерної енергетики, радіаційної медицини, підготовки та реалізації нових освітніх програм.

Зазначається, що наразі об’єкт практично готовий для введення в експлуатацію. Монтаж устаткування розпочали в 2013 році. Строки будівництва об’єкта, встановлені Меморандумом між Україною і США, були кілька разів перенесені з різних причин.

«Зараз ми очікуємо поновлення партнерства з американської сторони. До речі, американці провели внутрішній аудит використання коштів, виділених ними на будівництво об’єкта. Претензій немає», — заявив генеральний директор ННЦ «ХФТІ», академік НАН України Микола Шульга.

У свою чергу заступник гендиректора академік, НАН України Іван Карнаухов розповів, що за підсумками обговорення перспектив використання установки «Джерело нейтронів» прийнято звернення до українського Кабміну щодо розробки комплексної державної програми її використання за напрямами, пов’язаними, зокрема, з ядерної медициною.

«Ми також звернулися до керівництва Харківської ОДА та Харківської облради з ініціативою виступити провайдерами широких можливостей використання установки на інвестиційних майданчиках всередині країни і за кордоном. Готова і конкретна пропозиція: організувати міжвідомчий Центр ядерної медицини на базі Харківського національного університету ім. Каразіна, серед десятків факультетів якого є і факультет електронної медицини», — додав Карнаухов.

Зазначимо, ННЦ «ХФТІ» створили у 1928 році для розвитку актуальних наукових напрямків: ядерної фізики і фізики твердого тіла. Після розпаду СРСР інститут активно залучився в процес становлення науково-технічного комплексу України, а також у формування наукових напрямків у галузі атомної промисловості, ядерної енергетики, прискорювальної техніки, нових джерел енергії.

Що стосується фінансування установки «Джерело нейтронів», то США виділили на її будівництво понад 80 млн доларів як компенсацію за вивезення з України всіх запасів високозбагаченого урану.