В Україні запрацювала система обміну даними між реєстрами

Естонія передала Держагентству з питань електронного уряду IT-cистему, здатну об’єднати державні реєстри. Про це повідомляє Main.in.ua із посиланням на «Економічну правду».

Система називається X-Road, основна мета — забезпечувати обмін даними між електронними держреєстру в реальному часі. Вона працює в 60 країнах світу. Зокрема, завдяки ній в Естонії 98% державних послуг доступні населенню в онлайні. Українська версія естонської розробки отримала назву «Трембіта».

За словами заступника глави Держагентства Олексія Вискуба, зараз в Україні працюють тисячі адміністративних процесів — робота органів влади між собою, з громадянами, з бізнесом — і більшість таких процесів малоефективні і зарегульовані, здебільшого «паперові». «Трембіта» може виправити ситуацію.

Як приклад, він наводить оформлення допомоги при народженні дитини. Раніше щоб отримати гроші на новонародженого, сім’ї потрібно було подати в Мінсоцполітики пакет документів, включаючи свідоцтво про народження дитини. Дані про народження зберігає Мін’юст. І Мінсоцполітики може самостійно отримати ці дані у Мін’юсту, не вимагаючи їх від громадян. Але відбувалося навпаки.

Тепер в територіальних відділеннях Мінсоцполітики достатньо вказати номер свідоцтва, за ним відбувається автоматичний запит з Мінсоцполітики в електронний реєстр Мін’юсту, інформація відразу перевіряється. Батьки можуть оформити допомогу на дитину онлайн. Відтак процес займає 1 робочий день замість 10.

Ще один плюс цієї системи, за словами чиновників з Держагентства, що вона зберігає відомості про те, хто і коли отримував доступ до даних громадян. Передбачається, що чиновники отримають такий доступ лише на підставі повноважень, за конкретним запитом.

Наприклад, якщо потрібні дані для оформлення субсидій, чиновник має право тільки на певну інформацію, яка стосується конкретної особи. Тобто робота з реєстрами здійснюється за «точковим запитам», а не через загальний доступ.

Також в Держагентстві планують за допомогою цієї системи навести порядок в держреєстрах. Наприклад, реєстр актів цивільного стану (народження дитини, шлюб, смерть) і демографічний реєстр дублюють один одного на 80%. Можна просто закрити поля з даними, які не належать до компетенції конкретного органу. Для вирішення цієї проблеми готується окремий законопроект.

Така система коштує близько 1,5 млн євро. Покупку і впровадження фінансують донори: Європейський Союз через програму U-LEAD, Швеція через Шведське бюро міжнародного розвитку, уряд Естонії через Міністерство закордонних справ Естонії. Цей проект називається EGOV4UKRAINE.