Кому належать телеканали та як розподілилися зони впливу в інформпросторі України
Громадянський Рух ХВИЛЯ
Facebook Громадянський Рух ХВИЛЯ

Кому належать телеканали та як розподілилися зони впливу в інформпросторі України

Верховна Рада пропонує запровадити обмежувальні заходи для каналів «NewsOne» та «112 Україна». У звязку з цим позафракційний депутат Віктор Чумак написав лист-звернення до Ради національної безпеки і оборони України.

«Закликаю членів РНБО при прийнятті рішення щодо Постанови Верховної Ради України «Про схвалення пропозицій щодо застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)» врахувати всі негативні аспекти і чинники в інформаційній політиці України і прийняти рішення щодо комплексних заходів національної безпеки у сфері захисту інформаційного простору користуватися виключно нормами діючого законодавства, а аж ніяк не емоціями чи власними інтересами», — йдеться у листі Чумака.

Зокрема, однією із головних небезпек в інформпросторі України депутат називає розподіл телевізійного мовлення «між кількома олігархами та їх довіреними особами», що робить телеканали «їхнім «кишеньковим» рупором».

«Найбільша частка позитивних згадувань серед усіх політиків належить лідеру Радикальної партії Олегу Ляшко – завдяки каналу «Україна», що належить Р.Ахметову та «Інтеру», що перебуває у власності біглого олігарха Д.Фірташа. Народний депутат від «Опоблоку» Юрій Бойко є найбільш цитованим на тому ж «Інтері». Віктор Медведчук відзначився на NewsOne, який ще донедавна був в управлінні головного юриста Януковича – Андрія Портнова. Проте найбільша частка позитивних та нейтральних згадувань на телеканалах належить діючому Президенту Порошенку – «5-ий» (його власність), «Прямий», «Інтер», «Україна» та «1+1»», — зазначає лідер Громадянського руху «Хвиля».

Крім того, у своєму листі депутат наводить перелік тем, які замовчуються українськими медіа через лобіювання політичних інтересів власників телеканалів, зокрема, розподіл конфіскованих коштів Януковича, впровадження схеми «Роттердам+», встановлення контролю над антикорупційними органами та інше.

Facebook Громадянський Рух ХВИЛЯ

Ситуацію із запровадженням персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів щодо телеканалів «112 Україна» та NewsOne через «лобіювання інтересів держави-агресора Російської Федерації на території України» Чумак називає схожою «на відверту спеціальну операцію по створенню на інформаційному полі біполярного бачення існуючого політичного контенту в Україні».

«Такий підхід застосований, щоб створити чорно-білу картинку на політичній телевізійній мапі країни, коли на ній залишаться з одного боку сили «реваншу» на чолі з представниками партій «Опоблоку» та «За життя» — Віктором Медведчуком, Юрієм Бойко, Вадимом Рабиновичем. А з іншого боку їм опонуватиме виключно діючий Президент як «єдина людина, яка може протистояти проросійському реваншу». Всі інші опоненти Президента витискаються з інформаційного поля», — наголошує у листі до РНБО Чумак.

Іншими проблемами інформаційного простору України Чумак називає фактичного монополіста у передаванні сигналу цифрового телебачення стало ТОВ «Зеонбуд», що належить сину Віктора Януковича Олександру, Дмитру Фірташу та Рінату Ахметову, відсутність незалежного суспільного мовника.

«Всі ці чинники роблять інформаційну політику України вкрай вразливою для потужних інформаційних впливів з боку країни-агресора, а також дають можливості маніпулювати політичним силам громадською думкою, створювати викривлену інформаційну картинку, що надає їм поле для недобросовісної політичної конкуренції», — зазначає ВІктор Чумак.