"Кримська декларація" США — офіційне невизнання анексії

«Кримська декларація» США — офіційне невизнання анексії

Державний департамент США оприлюднив офіційну Декларацію щодо Криму, в якій вказав, що не визнає анексії півострова Росією. Повідомляє Голос Америки.

«Разом із союзниками, партнерами, та міжнародною спільнотою, США відкидають спробу Росії анексувати Крим та зобов’язуються зберігати цю політику до відновлення територіальної цілісності України», — йдеться у декларації.

Документ закликає Росії поважати принципи, про дотримання яких вона сама тривалий час заявляє, та припинити окупацію Криму.

«Демократичні держави намагаються побудувати вільний, справедливий та процвітаючий світ і ми маємо зберігати відданість міжнародному принципу рівності держав та поважати територіальну цілісність інших країн. Своїми діями Росія повела себе у спосіб, який недостойний великої держави та із власної волі ізолювала себе від міжнародної спільноти», — йдеться у Декларації.

«Кримська декларація» заснована на досвіді країн Балтії. Сам уряд США прирівнює декларацію про Крим до Декларації Веллеса, що у 1940-му році засудила окупацію країн Балтії з боку СРСР та закріпила невизнання Америкою їх анексії. Декларація Веллеса, оприлюднена тодішнім держсекретарем США Самнером Веллесом, поклала початок політиці невизнання анексії країн Балтії, яка зберігалась аж до здобуття ними незалежності.

«Так само, як і в Декларації Веллеса 1940 року, Сполучені Штати знову підтверджують свою політику щодо відмови визнання вимог Кремля із встановлення суверенітету над територією, захопленою силою всупереч міжнародному праву».

Пізніше, вже виступаючи в сенатському комітеті, Майк Помпео заявив, що ніякого послаблення санкцій щодо Москви, які США запровадили після спроби анексії Криму, не буде, «доки Москва не поверне контроль над Кримом Україні».

В МЗС України вже відреагували на декларацію. Зокрема, його очільник Павло Клімкін наполіг на зміцненні зусиль для тиску на РФ й наголосив, що «про «Балтійський сценарій», що тривав півстоліття, не маємо думати, цього не можна допустити».

«Ця декларація підтверджує постійність політики США у питанні поваги до суверенітету і територіальної цілісності. Так само як і в декларації Велеса 1940 року, США послідовно підтримують основоположний принцип міжнародного права ex injuria jus non oritur. Неправомірні дії не можуть бути основою прав для правопорушника.

Ми вітаємо рішучість США у спонуканні РФ поважати міжнародне право та відновити територіальну цілісність України. Ми також глибоко вдячні Сполученим Штатам за практичну допомогу в протидії російській агресії проти України», — йдеться у коментарі міністерства закордонних справ України.

Президент Петро Порошенко привітав таку заяву Держдепу США, подякував за підтримку територіальної цілісності і наголосив:

«Приналежність Криму нашій державі не обговорюється – не була, не є і не може бути предметом компромісів».

Європейський Союз також підтримав «Кримську декларацію» США із досвідом країн Балтії у своїй основі та наголошує, що документ відображає принципову позицію щодо незаконної анексії Криму Росією.

«Ми, як і раніше, твердо прихильні суверенітету і територіальній цілісності України і повністю реалізуємо нашу політику невизнання, в тому числі за допомогою обмежувальних заходів. Це порушення міжнародного права залишається прямим викликом міжнародній безпеці, що має серйозні наслідки для міжнародного правопорядку, який захищає єдність і суверенітет усіх держав», — наголосив представник ЄС, передає Європейська правда.

В МЗС Росії, коментуючи декларацію, заявили про нестабільність зовнішньої політики США: «Але ж Спільний план дій щодо іранської ядерної програми і Паризька хартія по клімату теж недавно були офіційною політикою США. Особисто Обама так вирішив. А потім Трамп взяв і перевирішив. Знаємо ми ціну цим «доленосним деклараціям», — написала представниця МЗС РФ Захарова.