Путін у 2015 погрожував Порошенку остаточно "розчавити" українське військо
AP

Путін у 2015 погрожував Порошенку остаточно «розчавити» українське військо

Путін під час переговорів у Мінську 11 і 12 лютого 2015 року з Ангелою Меркель, Франсуа Олландом і Петром Порошенком погрожував українському президенту розчавити армію України. Про написав екс-президент Франції Франсуа Олланд у своїх мемуарах, передає «Тиждень«.

Олланд пише, що перемовини проходили в самий розпал кризи, яку переживала Україна після відсторонення від влади проросійського президента Віктора Януковича, а Путін хотів зберегти свій вплив на російськомовні регіони та максимально послабити проєвропейську владу в Києві.

«Я швидко зрозумів, що Путін хоче виграти час і відтермінувати припинення вогню на якомога пізніший час, щоб дати змогу сепаратистам оточити українську армію та завоювати додаткові позиції», — пише Франсуа Олланд.

«Порошенко з Путіним постійно підвищували голос один на одного. Російський президент був так рознервувався, що став погрожувати остаточно розчавити військо свого візаві. Це виказало, що російські війська на Сході України є. Путін спохопився та взяв себе в руки», — цитують мемуари французького екс-президента.

За словами екс-керівника Франції, Порошенко захищав суверенітет України, коли Путін вимагав автономію для частин східних українських регіонів.

«Порошенко невідступно боронив суверенітет своєї країни, тоді як Путін домагався автономії для повсталих провінцій і хотів відтягти припинення вогню ще на три тижні. Він був настільки негнучким, що заперечував свій прямий зв’язок із ватажками сепаратистів, казав, ніби не може за них вирішувати, вимагав, щоб із ними проконсультувалися», — пише Олланд.

За його словами, переговори просувалися дуже повільно з великою кількістю заперечень. Потім Путін заявив, що йому треба проконсультуватися із ватажками сепаратистів. Після чого виявилося, припинення вогню через чотири дні (після перемовин), затим — відведення важкої зброї та обмін полоненими сепаратистам не підходить.

«Його (Путіна, — ред.) мета — максимально послабити Київ, сподіваючись згодом побачити при владі команду, поступливішу російським інтересам і віддаленішу від Євросоюзу. Найбільше він не хоче вступу України до НАТО та отримання нею зброї, яка могла б змінити баланс сил», — згадує Олланд.

Після тиску з боку Меркель та Олланда «Путін виходить подзвонити. Через кілька хвилин він повертається та повідомляє, що сепаратисти — ті самі, про яких він казав уранці, мовляв, їх не знає, — згідні».

«Глава РФ воліє бачити довкола своєї держави крижану смугу підкорених земель. Його тактика полягає в заохоченні до сутичок його друзів із його ворогами, щоб потім заморозити ці конфлікти. Сіра зона вже сформувалася на кордонах з Україною, Грузією, Молдовою, Азербайджаном. Ці країни незалежні, але послаблені. Путін залякує, щоб зручніше вести переговори. Він не завойовує, а відкушує території, ковток за ковтком», — охарактеризував Олланд політику Путіна.