Рада не відмінить скандальні поправки до Кримінального кодексу
unian.ua

Рада не відмінить скандальні поправки до Кримінального кодексу

Верховна Рада відхилила проект закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення кримінального судочинства (№7547). Про це повідомляє main.in.ua з посиланням на УНІАН.

Як було повідомлено, до початку голосування за законопроект депутат від «Народного фронту» Антон Геращенко майже 14 хвилин швидко й подекуди нерозбірливо зачитав велику кількість правок до закону.

У чому суть скандальних поправок до закону

Відповідно до тексту законопроекту, розміщеному на сайті парламенту, у Кримінальному процесуальному кодексі України змінюється положення, згідно з яким слідчий або прокурор зобов’язані звернутися з клопотанням до слідчого судді для проведення експертизи. Натомість запропоновано повернутися до процедури, яка проводилася раніше, а саме  зобов’язати правоохоронні органи знову звертатися до експертів.  Наприклад  для встановлення причин смерті.

Серед іншого, також змінами пропонувалося вилучити нововведення у КПК про те, що ухвала слідчого судді за результатами розгляду скарги на рішення, дії чи бездіяльність під час досудового розслідування може бути про скасування повідомлення про підозру.

Крім того, пропонувалося повернути до КПК норму, згідно з якою клопотання слідчого, прокурора про застосування запобіжного заходу подається до місцевого суду, в межах територіальної юрисдикції якого здійснюється досудове розслідування.

Прохання Національного антикорупційного бюро, МВС та поліції відмінити поправки

Національне антикорупційне бюро, МВС та поліція закликали парламент скасувати внесені у жовтні 2017 року зміни до Кримінального процесуального кодексу. Вони заявляли, що 15 березня набувають зміни до КПК, які можуть паралізувати діяльність правоохоронної системи. Голова Національної поліції України Сергій Князєв особисто висловився з цього приводу.

«При відсутності перехідних положень в частині прийняття рішення у кримінальних провадженнях, розпочатих до вступу в дію Закону, підлягають одночасному закриттю як мінімум 700-800 тисяч кримінальних проваджень»,  сказав голова Нацполіції.

За словами Князєва, у жовтні 2017 року було ухвалено поправки до КПК, але за його підготовки було  зроблено велику кількість технічних помилок.

«Якщо не виправити проблемні питання та не внести до 15 березня зміни до закону, це паралізує роботу правоохоронної системи», – підсумував Князєв.

Однак у відміні правок було відмовлено. Згідно із законодавчими змінами, слідчі підрозділи тепер будуть позбавлені можливості звертатися до місцевих судів для отримання дозволів на проведення обшуків, тимчасового вилучення майна, накладення арештів, обрання запобіжних заходів тощо. Натомість правоохороноці будуть зобов’язані звертатися лише в один суд, розташований за місцем розташування головного управління Національної поліції в певній області.

Як повідомляє Українська Правда, 3 жовтня Верховна Рада ухвалила законопроект №6232 про внесення змін до низки кодексів, які запускають судову реформу.

Після ухвалення закону деякі з депутатів та юристів заявили, що до прийнятого закону Андрій Лозовий вніс шкідливу поправку, яка дозволить уникнути покарання колишнім членам Партії регіонів. Зокрема свою думку висловила народний депутат з фракції «Батьківщина» Олена Шкрум на своїй сторінці у Facebook. «Пан Лозовий та його друзі регіонали пропонують за допомогою цієї правки  по суті закрити «майданівські» справи та справи по друзям Януковича»,  повідомляє Олена.

За словами депутатів, ця поправка зменшує строки розслідування з 2, 3, 5, 10 чи 15 років до 3 чи 6 місяців. Вони занепокоєні тим, що кількість відмов від розслідування при неочевидних злочинах значно збільшиться, оскільки правоохоронці не братимуть на себе відповідальність розслідувати ці злочини так швидко.

Нагадаємо, з 15 березня чинності набуває чинності щодо удосконалення кримінального судочинства (№6232).