Закарпатська область
2017

Події року

 • Кабінет міністрів України схвалив розширення території національного природного парку «Синевир» на 377,8 га. Розширити територію парку вдалося шляхом включення до його складу земель державної власності держпідприємства «Міжгірське лісове господарство» на території Закарпатської області.
 • У парку «Синевир» також відкрили екостежку у кронах дерев. Її висота близько 20 метрів, а протяжність близько 500. На кожного, хто наважиться пройтися на висоті між кронами столітніх дерев, обов’язково одягають страхувальне спорядження. У деревах, що служать опорами для зупинок, не забито жодного цвяха.
 • BBC зняли стрічку про ведмедів, яких перевезли на Закарпаття для порятунку від неналежних умов утримання в цирках і зоопарках. 25 ведмедів перевезли в парк для реабілітації і випустили в природне середовище національного парку Синевир.
 • Розпочалися роботи зі спорудження спеціалізованого центру реабілітації хижих птахів. Центр розміститься на околиці села Колочава, в урочищі Квасовець.
 • З 3-го травня "Укрзалізниця" запустила прямий поїзд № 213/214 за маршрутом Київ – Солотвино – Київ. Цей поїзд вперше забезпечив пряме залізничне сполучення столиці України з населеними пунктами східного Закарпаття. Раніше в цей регіон курсував лише поїзд Львів - Солотвино. А новий поїзд №045/046 «Закарпаття» за найдовшим маршрутом «Ужгород-Лисичанськ-Ужгород» почав курсувати з 10 грудня.
 • У рамках гуманітарної допомоги Угорщина виділила Закарпаттю вакцину від кору, паротиту та червінки. Отримувачем гуманітарного вантажу виступило товариство «Червоний хрест», яке після митного оформлення вакцини передало її Обласній інфекційній лікарні.
 • 16 вересня у Сваляві стався побутовий конфлікт між місцевими жителями та групою мешканців Великого Березного. Правоохоронці не допустили продовження бійки, затримавши у Перечині 30 молодиків зі зброєю, які їхали у Сваляву на підмогу.
 • У вересні на Закарпатті стартував загальнонаціональний правопросвітницький проект Мін'юсту «Я МАЮ ПРАВО!». В області створені бюро надання безоплатної правової допомоги, безкоштовні захисники. Протягом поточного року в бюро звернулося більше 8-ми тисяч громадян. Як правило, ці звернення стосувались юридичної консультації та судового захисту.
 • Закарпатська поліція розпочала кримінальне провадження за фактом убивства директора Ужгородського підприємства. Правоохоронці встановили, що 54-річного чоловіка вбив 59-річний житель Ужгорода.
 • Завершено перший етап відновлення Астрономічно-метеорологічної обсерваторії на горі Піп Іван в Мармароському гірському масиві українських Карпат. Наразі реконструйовано рятувальний пост, який тепер працюватиме впродовж цілого року.
news

Господарство

 • Для підрозділів територіальної оборони Закарпатської області закупили 10 комплектів радіостанції «Motorola», програматор та нетбук для подальшого їх налаштування.
 • Навчальні заклади Берегівського, Великоберезнянського, Виноградівського, Воловецького, Іршавського, Мукачівського, Перечинського, Рахівського, Свалявського, Тячівського, Ужгородського, Хустського районів та міста Хуст, отримали нові шкільні автобуси.
 • Французський підприємець Орест Дель Соль у хустському селі Нижнє Селище організував м’ясо-молочну еко-ферму “Зелений гай”. Ферма Ореста Дель Соля належить кооперативу “Лонго май”. Під егідою кооперативу була створена і сироварня, де виробляють сири за швейцарською рецептурою.
 • Бондарне підприємство “ОЛПОЛ” селища Богородчани Івано-Франківської області виробляє бочки під елітні вина, коньяки та віскі, 80% яких експортує до  Франції, Іспанії, Італії, Шотландії, США, Китаї та Австралії.
 • В аеропорту "Ужгород" реконструювали злітну смугу. Проведення ремонту ВПС дозволило аеропорту приймати літаки Boeing і Airbus з низько посадженими двигунами.
 • У селі Лопухово встановлено міні-гідроелектростанцію потужністю 996 кВт. Тут уперше в Україні встановили систему очищення річки від сміття та додаткову протипаводкову систему: автоматичний шлюз-регулятор дозволяє регулювати рівень води та мінімізувати наслідки від можливих повеней, ризик виникнення яких на Закарпатті дуже високий. Для безперешкодного переміщення риб на міні-ГЕС встановлено рибохід. Згідно з планом, гідроелектростанція щорічно вироблятиме 5,2 млн кВт-год.
news

Технології

 • У середньовічному замку Ужгорода з 1-3 вересня відбувся перший в Україні міждисциплінарний культурно-технологічний фестиваль “DRONEVAR” (місто дронів). У рамках заходу пройшов Кубок східної Європи з дрон-перегонів класу 160/330, майстер-класи польотів від топ-пілотів України, майстер класи зйомок у повітрі та інше.
 • 7 грудня Агенція регіонального розвитку Закарпатської області у партнерстві з проектом Креативні Індустрії Територій у ILKO Gallery провели обговорення інноваційних підходів у збереженні історико-культурної спадщини Закарпаття, застосування дрон-технологій, а також - віртуальної і доповненої реальності (AR і VR). AR-технологія дає можливіть користувачеві спостерігати реальне середовище, у якому знаходиться, тоді як у VR – перебуває повністю у 3D згенерованому світі. Створення 3D графіки надає можливості не тільки збереження культурного та історичного надбання, а й є інструментом інтерпретації нового і старого світу.
news

Культура

 • 22 червня в м.Гуменне (Словацька Республіка) відбувся ІХ-ий Міжнародний конкурс "Карпатське бієнале", на якому представили свої графічні роботи діти та молодь з п’яти країн – Словаччини, Польщі, Румунії, України та Угорщини.
 • Закарпатський обласний художній музей ім.Й.Бокшая спільно з Voloshyn Gallery представили персональну виставку художника Михайла Деяка: Creation. Це перший соло-проект Михайла Деяка на Західній Україні, звідки він родом.
 • 29 червня у Закарпатській обласній універсальній науковій бібліотеці ім.Ф.Потушняка відбувся показ фільму "Надновий заповіт" в рамках Фестивалю Європейського Кіно. У програму Фестивалю Європейського Кіно увійшли фільми-події: призери Каннського кінофестивалю, хіти європейського прокату, номінанти на премію "Оскар" за найкращий неангломовний фільм.
 • Закарпатці одними з перших побачили фестивальну версію словацько-українського фільму "Межа", який уже вийшов у світовий прокат і здобув шалену популярність у Словаччині. Стрічка є номінантом на “Оскар”.
 • 3-го вересня на Рахівщині було розпочато традиційний гастрономічний фестиваль-ярмарок "Гуцульська бриндзя". Фест представив гуцульські звичаї, ремесло і побут.
 • 28 вересня в актовому залі Закарпатської академії мистецтв відбудеться Міжнародна науково-практична конференція, присвячена творчості Гаврила Глюка. Митець є одним із талановитих ствердників закарпатського мистецького процесу. Разом із однодумцями – А.Ерделі, Й.Бокшаєм, Ф.Манайлом, А.Коцкою він став одним із фундаторів місцевої мистецької школи.
 • 4 жовтня в Ужгороді завершився ХVІ Міжнародний фестиваль театрів ляльок «Інтерлялька-2017». Протягом чотирьох днів у Закарпатському академічному обласному театрі ляльок відбувалось масштабне свято лялькових вистав.
 • 7 жовтня на Виноградівщині пройшов традиційний XXVІІ-ий обласний фестиваль угорського народного мистецтва.
 • З 9 по 14 жовтня в Ужгороді проходив студентський конкурс із живопису "Срібний мольберт". Мета конкурсу – виявлення й підтримка обдарованої студентської молоді, популяризація і стимулювання розвитку сучасного національного мистецтва.
 • 17 жовтня у Закарпатській обласній філармонії було представлено ювілейний авторський концерт Євгена Станковича, одного з визнаних лідерів української композиторської школи.
 • 24 жовтня у мистецькому центрі "Галерея ІЛЬКО" відкрилася виставка "Культурний ландшафт" Павла Ковача. "Культурний ландшафт" – позначено як місце, де людина та природа зустрілись у співіснуванні протягом тисячоліть.
 • "Церковний живопис Закарпаття" у дослідженні Михайла Приймича представили в ОДА. Видання, яке містить монументальне дослідження мистецьких процесів сакрального характеру в краї до першої половини XX століття, презентували 2 листопада, в прес-центрі Закарпатської облдержадміністрації.
 • У галереї «Ужгород» 3 листопада відкрилася ювілейна виставка робіт художника з Іршавщини Василя Філеша. Експозиція налічує близько 50 різножанрових робіт: краєвиди Іршавщини, жанрові сцени, натюрморти.
 • 16 листопада у Закарпатському обласному музеї народної архітектури та побуту нині відкрилась ІХ Міжнародна виставка "Карпатське бієнале – 2017". На ній було представлено понад 200 робіт юних художників-графіків з Польщі, Словаччини, Угорщини, України, Румунії.
 • 16 листопада в Закарпатській обласній науковій бібліотеці ім.Ф.Потушняка пройшла презентація книги "Тринадцять жінок Івони" Вікторії Андрусів, яка прилетіла на малу батьківщину із США.
 • 17 листопада в ужгородському арт-центрі ILKO Gallery відкрилась виставка, присвячена українському художнику Тіберію Сільваші. Це вперше, коли на Закарпатті представлять роботи Сільваші у форматі цілісного проекту.
 • 25 листопада відбувся Міжнародний ромський фестиваль джазового мистецтва "ПАП-ДЖАЗ-ФЕСТ – 2017". Кульмінацією цьогорічного свята став виступ зірки джазу світового рівня, cаксофоніста Еріка Марієнтала (США), володаря премії "Греммі".
 • В обласному художньому музеї ім. Й.Бокшая свій доробок представили закарпатські митці Іван Дідик та Іванка Войтович. Виставка "Synthesis" представила в одному проекті двох різних художніх манер, що утворюють втім певну емоційну єдність.
 • Атріум будівлі Закарпатської ОДА й облради прикрасила експозиція робіт відомого закарпатського художника Степана Шолтеса. У добірці – живописні ландшафти Карпатських гір, зображення дерев'яних храмів, затишних куточків Закарпаття.
 • Наприкінці листопада ретроспективну виставку творів  відомого закарпатського митця Золтана Мички відкрили у "Шоколадному будинку" у Києві. На виставці представлені 24  живописні та графічні роботи художника, написані впродовж останніх 40 років його творчої діяльності. Експозиція продемонструвала еволюцію художнього, композиційного, та стилістичного змісту картин Золтана Мички. Традиційні ознаки закарпатської школи живопису, що він перейняв і передав майбутньому поколінню, присутні в усіх його композиціях.
 • 7 грудня в галереї "Ужгород" відбулося відкриття виставки робіт скульптора і художника Богдана Коржа. Автор презентував власні здобутки за останні 5 років, частина робіт експонувалася уперше.
 • 12 грудня в прес-центрі Закарпатської ОДА відбулася презентація книги Тетяни Літераті "Ужгород. Невигадані історії". Видання містить нариси про старовинний Ужгород, постаті видатних жителів міста, історії будівель із життєвими моментами, що траплялися в них.
 • 10 грудня камерний оркестр під керівництвом заслуженого артиста України Владислава Юроша дав концерт у Закарпатській обласній філармонії. Музиканти виконали інструментальні та вокальні твори Й.С.Баха, Г.Генделя, Г.Вернера, Е.Гріга, Д.Шостаковича, С.Ірадьєра тощо.
news

У підготовці цього матеріалу використані фото facebook.com/creativeindustriesukraine, Закарпатський академічний обласний театр ляльок “Бавка”, flickr.com/hermesmdm, flickr.com/chiotsrun.

* Якщо Ви вважаєте, що у 2017-му в області відбулись значні події, які ми не включили до цього переліку, надішліть нам листа - info@main.in.ua.

Social Media Auto Publish Powered By : XYZScripts.com

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: