Україна має виплатити 5 мільйонів гривень у справі про напад на ромів

Україна має виплатити 5 мільйонів гривень у справі про напад на ромів

Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) постановив, що Україна повинна сплатити 5 мільйонів гривень компенсацій за порушення прав і свобод ромів під час погромів ромського табору на Одещині.

ЄСПЛ визнав державу винною у вчиненні погрому і зобов’язав виплатити по 11 тис. євро моральної компенсації кожному з 12 постраждалих. Ще п’ятьом заявникам суд присудив по 9 тис. євро компенсації.

Напад стався у селищі Петрівка в Одеській області у 2002 році. Постраждалі ромські родини, всього 19 осіб, подали позов проти української влади в ЄСПЛ.

«Постраждалі роми, зокрема, стверджували, що держава несе відповідальність за вторгнення і розграбування їхніх будинків, оскільки місцева влада в гіршому випадку була співучасником нападу, а в кращому — нічого не зробила, щоб запобігти цьому», – йдеться в рішенні.

ЄСПЛ одностайно ухвалив, що в цій справі є порушення ст. 8 (право на повагу будинку) і ст. 14 (заборона дискримінації) Європейської конвенції про права людини. Також суд вирішив, що стосовно низки заявників були порушення ст. 3 (заборона нелюдського чи такого, що принижує гідність, поводження) Конвенції.

Суд відхилив аргументи української сторони, що влада не відігравала жодної ролі у погромі, а насправді діяла, щоб вирішити ситуацію. Крім того, суд вирішив, що українське розслідування нападу було неадекватними і характеризувалося відсутністю ретельності та незалежності.

Сумарна компенсація 17 постраждалим складає 5 мільйонів гривень.

7 вересня 2002 року 17-річного українця убили у селі Петрівка. У скоєнні цього злочину місцеві жителі звинуватили рома. У відповідь натовп місцевих жителів зажадав вигнання всіх ромів з села. Місцева влада погодилася з цим підходом і місцева рада попросила виселити «соціально небезпечних осіб, незалежно від етнічного походження».