Парламент ухвалив реформу освіти
facebook.com/UAMON
Міністр освіти і науки України Лілія Гриневич

Парламент ухвалив реформу освіти

5 вересня на вечірньому пленарному засіданні Верховна Рада розглянула законопроект № 3491-д про освіту й ухвалила його в другому читанні та в цілому. За таке рішення проголосували 255 депутатів, повідомляє «Голос України». 

За даними агентства Інтерфакс-Україна, реформований закон про освіту вводить 12-річне навчання в школі та передбачає підвищення мінімальної заробітної плати вчителів до чотирьох прожиткових мінімумів поетапно до 2023 року.

Закон передбачає, що повна середня освіта триватиме 12 років і складатиметься з початкової освіти тривалістю чотири роки, базової середньої освіти (п’ять років) та профільної середньої освіти (три роки). Вчитися у школі діти можуть починати в 6 або 7 років (окрім дітей з особливими освітніми потребами). Навчання учнів за програмами 12-річної школи для початкової освіти розпочинається 1 вересня 2018 року, для базової середньої освіти — 1 вересня 2022 року і для профільної середньої освіти — 1 вересня 2027 року.

Результати навчання учнів після завершення кожного з рівнів оцінюються шляхом державної підсумкової атестації. Для учнів молодшої школи ДПА проводитиметься лише з метою моніторингу. Профільна середня освіта (старші класи школи) може бути двох напрямків — загальноосвітнього чи професійного.

Мовою освітнього процесу стає державна мова, та відповідно до освітньої програми одну або кілька дисциплін можна викладати двома і більше мовами — державною, англійською мовою, іншими офіційними мовами ЄС. Представникам національних меншин гарантується право навчання рідною мовою в окремих класах державних закладів дошкільної та початкової освіти.

Крім того, передбачено добровільну сертифікацію педагогів як зовнішнє оцінювання професійних якостей викладача. За результатами сертифікації педагогічному працівнику видається сертифікат на три роки. Ті, хто пройшли сертифікацію, будуть отримувати щомісячну доплату у розмірі 20% посадового окладу на термін дії сертифіката пропорційно педагогічному навантаженню.

Верховна Рада доручила уряду забезпечити з 2018 по 2023 роки поетапне збільшення мінімальної зарплати вчителя до чотирьох прожиткових мінімумів. На сьогодні ця сума складає 6 736 грн. Ухвалений парламентом закон створює можливість організації державно-приватного партнерства у сфері освіти на підставі договорів і дає можливості спільного фінансування освітніх закладів.

Законопроект за повною процедурою розглядали понад три години. До проекту закону, який доопрацьовували протягом майже двох років, було внесено близько 1400 поправок від народних депутатів, однак більшість із них у результаті було відхилено. За розрахунками Кабміну, на реалізацію закону піде близько 300 мільйонів гривень додаткових коштів із бюджету.