Венеціанська комісія оприлюднила висновок щодо Антикорупційного суду
venice.coe.int

Венеціанська комісія оприлюднила висновок щодо Антикорупційного суду

Вчора, 10 жовтня, Європейська комісія за демократію через право, краще відома як Венеціанська комісія, оприлюднила висновок щодо порядку створення в Україні Антикорупційного суду. 

У документі комісія привітала нещодавні заяви Петра Порошенка щодо необхідності створення незалежного антикорупційного судового органу, який має бути сформовано на конкурсній основі. За планом, до нього набиратимуть суддів з бездоганною репутацією, процес відбору має проходити у відповідності до стандартів Ради Європи та Венеціанської комісії.

Комісія підкреслила доцільність створення Вищого спеціалізованого антикорупційного суду. При цьому експерти відзначили й низку недоліків законопроекту № 6011, який наразі розглядають у Верховній Раді. Заперечення викликали, зокрема, положення про повернення до політичних механізмів призначення суддів.

«Той факт, що члени комісії призначаються політичними особами чи установами дає привід для занепокоєння. Це може підривати процес деполітизації судової системи», — йдеться у висновку.

Нагадаємо, нещодавні поправки до Конституції та Закону України «Про судоустрій та статус суддів» виключили участь законодавчої та виконавчої влади у процедурі призначення суддів, яку наразі проводять органи суддівського врядування.

При цьому в тексті висновку Венеціанська комісія погоджується, що призначення антикорупційних суддів має відбуватися з відхиленням від загальної процедури, хоч і не більше, ніж необхідно зважаючи на специфіку нової інстанції. Крім того, у висновку також зазначається, що участь міжнародних експертів у доборі суддів можлива, але процес має відбуватися з урахуванням принципу суверенітету України.

Комісія визнала, що певні відхилення від загальних правил є прийнятними, враховуючи «спеціальні виклики для України у боротьбі з корупцією на найвищих рівнях». При цьому зазначається, що «відхилення від загальних правил мають бути обмежені». Також особливо зазначається, що необхідно зробити все для уникнення враження, ніби антикорупційні судді є привілейованим класом суддів.

«Спеціальні правила для антикорупційних судів та суддів (включаючи їх призначення та статус), які відрізняються від загальних положень визначених Законом України «Про судоустрій та статус суддів», повинні бути обмежені до необхідного рівня для забезпечення ефективної роботи», — йдеться у висновку комісії.

Водночас експерти наголошують, що останню крапку в питанні конституційності закону ставитиме Конституційний суд України, тому при його ухваленні потрібно, аби ризик визнання закону неконституційним був мінімізований.